Společnost BOURBON AUTOMOTIVE PLASTICS NITRA s.r.o. působí na Slovensku od roku 2005. Je součástí mateřské společnosti GROUPE PLASTIVALOIRE se sídlem ve Francii. GROUPE PLASTIVALOIRE má už téměř 100 roční historii a výrobní závody v Evropě, Azii, Africe a Americe.

Výrobní závod společnosti v obci Čab-Lahne při Nitře se zaměřuje na produkcii plastových komponentů pro významných výrobců automobilů. Ve svém oboru si vybudoval silné postavení, které získal díky důrazu na vysokou kvalitu svých produktů, technologií a neustálému zdokonalování výrobních procesů.

Bourbon AP Logo

„V minulosti bol postup pri poruche na linke nasledovný. Operátor musel nájsť manažéra zodpovedného za danú skupinu liniek a ten následne telefonicky kontaktoval pracovníka zodpovedného za odstránenie poruchy. Tento proces trval občas zbytočne dlho a hľadali sme riešenie ako ho optimalizovať.

Neskôr sme sa stretli s bezdrôtovým komunikačným systémom a uvedomili sme si, že by toto riešenie mohlo byť použiteľné aj u nás. Tlačidlá pre privolanie technika sme nasadili na každú výrobnú linku. V prípade poruchy sme tak umožnili našim operátorom oznámiť problém priamo technikovi okamžite, jednoduchým stlačením tlačidla. Nemusia tak zháňať manažéra ani technika po celej hale. Naopak, technik dostane informáciu o poruche nech už sa nachádza v hale kdekoľvek. Najväčším prínosom je teda úspora času. Skracujeme tak prestoje a znižujeme straty. Je dôležité stále sa zlepšovať a dbať na detaily.

Zavedenie systému bolo jednoduché a bez komplikácií, personál si na jeho používanie zvykol veľmi rýchlo. Postupne sme systém rozšírili aj do ďalších oddelení. Operátor na linke vie v súčasnosti ohlásiť okrem poruchy na linke už aj napríklad potrebu dodania náhradných dielov pre plynulú výrobu alebo pomoc manažéra kvality pri kontrole kvality vyprodukovaného výrobku.

Systém sa nám osvedčil a po čase sme ho rozšírili aj v rámci našej sesterskej spoločnosti BOURBON AUTOMOTIVE PLASTICS Dolný Kubín s.r.o.

Andrej Mórocz
Methodology Manager
BOURBON AP NITRA